Klasik Gitar Teknikleri

Gitarının varlığı Anadoluda Asurlar  ve Hitit dönemine kadar dayanmaktadır. Enstrumanlarda ilk yapıldığında gelişim süreci tamamlanmamıştır.İnsanlar gibi göç eder gelişirler.Anadolu’da ortaya çıkan gitar zaman içerisinde İber Yarımadası’nda ve son halini almak için İtalya’da yolculuğuna son vermiştir modern bir görünüme kavuşmuştur.
Teknik açısından ise gitara ilk katkıları olan isim şüphesiz Francesco Tarrega’dır.Bestelediği eserler hala günümüzde çok değerlidir.Andres Segovia ise tüm dünyaya gitarın solo bir çalgı olduğunu ve repertuarın oluşmasında katkıları olmuştur.Her gitar öğrencisi farklı yorumlar tınılar katabilirler.
Klasik gitar fiziksel yapısını yakın bir tarihte tamamladığı için değişik tekniklere yeniliklere açık devam etmektedir.
Klasik gitardaki sağ el tekniklerinden ilki Tirando;
Sağ elde i,m,a parmaklarındam herhangi birinin tele dokunma şeklidir.Parmaklar avuç içine doğru kıvrılırken tele dokunur.Başka tele temas etmeden teli titreştirir.
Tirando
 
Apoyando;
Tirando tekniğinden farklı olarak i,m,a parmaklarının avuç içine kıvrılması yerine tele yaslanmasıdır.p parmağı ile yapıldığında alttaki tele yaslanır.
apoyand apoyanda
 
Tremolo;
Beşleme yada dörtleme şeklinde klasik gitar ve flamenco gitarda kullanırı.p parmağı çalındıktan sonra i,m,a parmaklarının aynı düzende sürede kesintisiz izlenimi verecek şekilde çalınmasıdır.
tremolo Tremolo2
Arpej;
Akor seslerinin tek tek ayrı tellerde duyulması durumudur.
 
 
 
 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*