Çalgı Yapım Sanatı

   Müzik sanatının her dalında çalışma disiplini belirli bir stil,teknik ya da yoruma dayanması esastır.

   Fransız,Rus,İtalyan,Alman tekniklerinden birinin benimsenerek,müzik eğitiminde beceri kazanması müzikal yorumun daha sağlam oluşması sağlanır.Bu nedenle müzik ve çalgı birbirlerini bütünleyen ayrılması mümkün olmayan iki temel öğedir.

  Her sanatcının kendisine örnek aldığı bir idolü mutlaka vardır  ve olmalıdır.Bu nedenle çalgı yapım gelince akla ilk gelen isim disiplin ve teknik yönünden ” Stradivari il Cremonese” gelmelidir. Teknik , estetik ve teorik analizleri araştırılmaya devam eden ve inanılmaz bir estetiğe ton ve tınıya ulaşmak için çok çaba sarf etmeliyiz.Çalgı yapım sistemi hakkında,estetik değerler hakkında fikir sahibi olmadan bu işi yapmaya çalışmak bizi ileriye götürmeyecektir.

   Tekniklerin,estetik öğelerin iyi özümlenmesi,anlaşılması,evrensel mesleki disiplinleri örnek alarak hedef seçilmesi bu işin hazırlık aşamasıdır.

   Ülkemizde 10 kişiden 9 u liuthier ya da liuteria kelimelerinin anlamını içeriğini bilmemektedir.Estetik değerlerden stil ve tekniklerden bahsetmek bu nedenle zor görünse de ülkemizde bu işi çok iyi yapan sanatçılar var ve yetişmektedir.

   Çalgı üretilmeden orkestra olmaz.Orkestra olmadan müzik olmaz.Ülkede çalgı yapım sanatının gelişmesinde araştırmacıların,bestecilerin,sanatçıların,konservatuvarların,orkestraların ve sanat kurumlarının varlığı ve eğitim kalitesine bağlıdır. 

   lutiye

   Lütiye bölümünde çalgı yapım sanatı hakkında bilgiler,stiller,formüller,planlar elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağız..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*